جستجو
هوش مصنوعی گوگل جیمینی

گوگل جیمینی چیست؟

خب باید سریع بریم سر اصل مطلب بالاخره انتظار ها به پایان رسید و گوگل از هوش مصنوعی خود رونمایی کرد با نام Gemini این مدل هوش مصنوعی توانا ترین هوش مصنوعی دنیا هست و باید بهتون بگم که هر چی هوش مصنوعی دیدید تا به حال فراموش کنید و به این فکر کنید که این هوش مصنوعی جدید چه قدرت عجیبی در تحلیل داده و سرعت بالایی داره در ادامه این موضوع رو کامل تر توضیح میدیم.

تلفظ درست Gemini چیست؟

تلفظ صحیح اسم این هوش مصنوعی جمنای هست است که در ایران به اشتباه جیمینی یا جمینای گفته می شود.

گوگل جمنای یک خوانواده از مدل های بزرگ هوش مصنوعی است که قابلیت های همچون درک زبان،صدا،کد های برنامه نویسی،ویدیو،تصویر و قادر به حل مسائل پیچیده فیزیک ، شیمی و ریاضی در ماه مه 2023 معرفی شد و نشان دهنده گامی مهم در نقشه راه هوش مصنوعی گوگل به شمار می آید.

 

کاربردهای گوگل جیمینی

همانطور که اشاره کردیم مدل های جمنای گوگل قادر به انجام کار های زیادی است و توانایی بالا حل مسائل که در چندین حالت از جمله درک متن درک صا درک ویدیو هست و همچنین امکان ترکیب روش های مختلف برای درک و تولید خروجی محتوا را فراهم میکند.

کار هایی که میتواند انجام دهد شامل موارد زیر است:

1_ تولید محتوا جدید یا خلاصه کردن یا حتی طولانی کردن متن را قادر هست به راحتی و با سرعت پردازش بالا انجام دهد.

2_ درک بیش از 100 زبان مختلف دنیا از جمله فارسی،انگلیسی،عربی،فرانسویو…

3_خلق یک تصویر جدید طبق خواسته شما تصویر دو بعدی و سه بعدی

4_درک صوتی بیش از 100 زبان

5_ کد نویسی ترمیم کد های خراب نوشتن کد های پایتون html css و …

 

جیمینی

مدل‌های مختلف گوگل جمنای

این هوش مصنوعی فوق العاده در سه نسخه مختلف یعنی (Gemini Ultra _Gemini Nano _Gemini Pro) عرضه شده است که فعلا برای گوشی های همراه در دسترس هست به زودی در نسخه دسکتاپ هم شاهد آن خواهیم بود .

Gemini Nano

نسخه نانو این هوش مصنوعی برای اجرا بر روی تلفن های همراه طراحی شده و به زودی در برنامه ai core گوگل از طریق اندروید 14 در پیکس 8 پرو به نمایش گذاشته خواهد شد. این نسخه بدون اتصال به سرور های خارجی کار میکند و به درد نوشتن متن یا خلاصه کردن متن یا پرسیدن سوال های ساده روزمره میخورد.

Gemini Pro

Google Gemini Pro بر روی مراکز داده گوگل اجرا می‌شود و مواردی مانند Google Bard، ربات چت مشابه راه حل Copilot مایکروسافت را تقویت می‌کند. به زودی این فناوری در سایر ابزارهای گوگل مانند Duet AI ،Google Chrome و Google Ads نیز عرضه خواهد شد.
به گفته گوگل، Gemini Pro در مواردی مانند طوفان فکری، نوشتن و خلاصه کردن محتوا موثرتر از موارد دیگر است. Gemini Pro عملکرد بهتری از OpenAI GPT-3.5 در معیارهای اصلی دارد.

Gemini Ultra

Gemini Ultra بهترین و تواناترین مدل در این مجموعه شناخته می‌شود. Gemini Ultra می‌تواند اطلاعات ظریف متنی، کد و صداها را کاملاً درک کند و حتی به سوالات پیچیده پاسخ دهد.

گوگل جیمینی چطور کار می‌کند؟

Google Gemini ابتدا با آموزش روی مجموعه عظیمی از داده‌ها کار می کند. پس از آموزش، مدل از چندین تکنیک شبکه عصبی برای درک محتوا، پاسخ به سؤالات، تولید متن و تولید خروجی کمک می‌گیرد.
به طور خاص، LLM جمنای‌ از معماری شبکه عصبی مبتنی بر مدل ترانسفورماتور استفاده می‌کنند. معماری Gemini برای پردازش توالی‌های متنی طولانی در انواع داده‌های مختلف، از جمله متن، صدا و ویدئو، بهبود یافته است.
مدل‌های Gemini بر روی مجموعه‌ داده‌های چندوجهی و چندزبانه متن، تصاویر، صدا و ویدئو با Google DeepMind با استفاده از فیلترینگ داده‌های پیشرفته برای بهینه‌سازی آموزش دیده‌اند.