جستجو

ایرباس a380

ایرباس a380

سلام به علاقه مندان حوزه هوانوردی و علاقه مند به هواپیما و پرواز . امروز میخواهیم در مورد گوشه ای از این صنعت بزرگ هوانوردی و هواپیما های غول پیکر مقاله ای برای شما بنویسیم در مورد هواپیما a380 بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان. این هواپیما دارای دو طبقه ی کامل صندلی هست و دارای چهار موتور پر قدرت که ساخته ی شرکت رولز رویس هست . در ادامه کامل تر وبیشتر توضیح خواهیم داد تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

ایرباس a380

ایرباس a380 محصولی است از شرکت بزرگ Airbus اروپا که در حال حاضر لقب لوکس ترین ،گرانترین و بزرگترین هواپیمای جهان را به خود اختصاص داده است. این هواپیما غول پیکر دو طبقه با 4 موتور قدرتمند با بدنه عریض است. پروژه ساخت این هواپیما از اوایل سال 2000 اغاز شد و در نهایت با بودجه ای حدود 20 میلیارد دلار ( خودتون با قیمت روز دلار حساب کنید به پول ایران چقدر میشه) اولین نسخه او در سال 2005 میلادی به پرواز در اومد. این هواپیما حالا قیمتی نزدیک به 450 میلیون دلار گرانترین هواپیمای دنیا هست. این هواپیمای غول پیکر اولین پرواز خود را برای سنگاپور ایرلاینز انجام داده است.

ابعاد

ایرباس a380  ابعاد بسیار بزرگی دارد و با طول 72 متر ، ارتفاع 34 متر ، فاصله دو تا نوک بال 80 متر برای همینه که بهش میگن غول واقعا خیلی بزرگه و انسان رو حیرت زده میکند. پهنای کابین طبقه اول برابر با 6.5 متر و طبقه دوم 5.8 متر است. طول طبقه اول 50 متر ولی طبقه دوم کوچکتر است با طول 45 متر .

وزن

وزن ایرباس ای 380 در حالت عادی 277 تن است و توانایی تیک آف با حداکثر وزن 560 تن را هم دارد. حجم باک آن نیز حدود 320.000 لیتر است که برد کافی برای سفر های بسیار طولانی را میدهد

ایرباس

موتور هواپیما

اکثر هواپیما ها موتور هاشون ساخت شرکت بی ام دبلیو یا رولز رویس هست که این غول پرنده دارای 4 موتور قدرتمند رولز رویس هست.

دو پیشرانه دارد که عبارتند از :

  • موتور Rolls Royce Trent 900 با حداکثر قدرت پیشرانه ۸۰.۰۰۰ پاوند

  • موتور Engine Alliance GP70000 با حداکثر نیروی پیشرانه ۷۵.۰۰۰ پاوند

سرعت

حداکثر سرعت این هواپیما حدود 0.89 ماخ ( 1.100 کیلومتر بر ساعت) این هواپیما با جثه بزرگی که دارد پر سرعت ترین هواپیمای مسافربری جهان محسوب می شود. این هواپیما هنگام لندینگ ( فرود آمدن) بر روی زمین سرعتی حدود 256 کیلومتر در ساعت دارد.

این هواپیما دارای 22 تایر با کیفیت و خاص دارد که شرکت BF Goodrich آن ها را تولد می کند و عهده حفظ تعادل هواپیما را روی زمین دارد.

برد

این هواپیما برای مسافرت به مقاصد طولانی طراحی شده است و توانایی طی کردن مسافت 24.000 کیلومتر را با ظرفیت کامل مسافران را دارد.

ارتفاع پرواز

این هواپیما توانایی اوج گیری تا 42.000 پا را دارد ولی معمولا تا ارتفاع 35.000 پا پرواز میکند این هواپیما یعنی چیزی حدود 10 کیلومتر.

ظرفیت

ایرباس a380 توانایی حمل مسافر در 4 کلاس مختلف دارد. ظرفیت آن در حالت کلاس اکونومی 853 نفر ( 538 نفر طبقه اول 315 نفر طبقه دوم) نمونه های جدید تر قابلیت حمل مسافر تا 960 نفر را هم دارند.

بزرگترین دارنده این هواپیما

بزرگترین دارنده این هواپیما کشور امارات متحده عربی است که تعداد زیادی از این هواپیما را خریداری کرده و ایرلاین هایی مثل امارات ایرلاینز یا هواپیمایی اتحاد بیش از 100 فروند از این هواپیما دارند .

Emirates کشور امارات متحده عربی، بزرگترین مشتری A380 با بیش از ۱۰۰ فروند از سال ۲۰۰۸

  • هواپیمایی اتحاد (Etihad) کشور امارات متحده عربی از سال ۲۰۱۴

  • لوفت هانزا (Lufthansa) کشور آلمان از سال ۲۰۱۰

خب این مقاله هم به پایان رسید امیدوارم از این مقاله خوشتون اومده باشه